AL4C12SCLD02400G
Mfr.Part #
AL4C12SCLD02400G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Package/Case
Datasheet
AL4C12SCLD02400G
Description
INDUSTRIAL GENERAL-PURPOSE RELAY
Stock
231
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
36.9 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max